Poznań będzie miał oficera rowerowego

Poznań będzie miał oficera rowerowego. Nowa funkcja w UM

O powołanie takiej funkcji od dawna postulowały środowiska rowerzystów

O powołanie takiej funkcji od dawna postulowały środowiska rowerzystów

Już wkrótce w Poznaniu pojawi się nowa funkcja. Oficer rowerowy ma zadbać o poprawę infrastruktury rowerowej w Poznaniu i promowanie jednośladu jako środka komunikacji. Środowiska poznańskich rowerzystów od dłuższego czasu zwracało uwagę, że w Poznaniu brakuje osoby, która odpowiadałaby za monitorowanie infrastruktury rowerowej w mieście. Do tej pory stan np. ścieżek rowerowych sprawdzali społecznie członkowie Sekcji Rowerzystów Miejskich. Tylko w lipcu w wyniku przeprowadzonych kontroli znaleźli aż 51 różnego rodzaju uchybień.- Są drogi rowerowe, przy których skradziono, zniszczono lub zalepiono znaki. Są miejsca, gdzie droga rowerowa nagle się urywa albo jest w fatalnym stanie. Tak jest m.in. z drogą rowerową między rondem Śródka a ul. Hlonda, która powstała przecież zaledwie dwa lata temu – mówił w sierpniu Adam Beim, wiceprezes Sekcji Rowerzystów Miejskich. – Podstawowe uchybienie to jednak brak kontrapasów, których brakuje głównie na Jeżycach i Łazarzu, a to rozwiązanie świetnie się sprawdza, mieszkańcy już się do niego przyzwyczaili. Kontrapasów brakuje m.in. na Jackowskiego, Słowackiego, a także jako ucieczki z ul. Głogowskiej. To właśnie na Jeżycach i Łazarzu uwag mamy najwięcej. Najlepsza sytuacja jest na Starym Mieście, ale to zasługa strefy Tempo 30 – dodawał.

Postulat środowiska rowerzystów postanowiły spełnić nowe władze Poznania, wśród których są aktywni rowerzyści – regularnie po mieście na dwóch kółkach poruszają się prezydent Jacek Jaśkowiak i jego zastępca odpowiadający za politykę transportową Maciej Wudarski. To właśnie ten drugi poinformował, że już wkrótce w Urzędzie Miasta zostanie stworzone nowe stanowisko – oficera rowerowego.

– Uznaliśmy, że utworzenie stanowiska ds. polityki rowerowej to działanie jak najbardziej zasadne. Całość działań zmierzać będzie do zwiększenia udziału ruchu rowerowego w całej komunikacjimiejskiej. Pracy jest sporo, bo jakość infrastruktury rowerowej nie jest na najwyższym poziomie. Długość ścieżek jest niewystarczająca. Będziemy starać się o unijne środki, by to poprawić – zapowiada Wudarski.

Ogłoszenie o rekrutacji na nowe stanowisko ma w najbliższych dniach pojawić się na stronach Urzędu Miasta.

– Szukamy osoby z wykształceniem wyższym, co najmniej trzyletnim stażem pracy i znajomością dobrych praktyk w zakresie tworzenia infrastruktury rowerowej i promocji ruchu rowerowego, zarówno z Polski, jak i spoza kraju – wylicza Violetta Wabińska-Chmielewska, dyrektor Wydziału Transportu i Zieleni. – Liczymy na przedstawienie własnego pomysłu na rozwój systemu rowerowego – dodaje.

Kandydat powinien też wykazać się umiejętnością współpracy ze stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na rzecz usprawnienia ruchu rowerowego.
(zk, az, msz)

źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Poznan-bedzie-mial-wlasnego-oficera-rowerowego-Nowa-funkcja-w-UM,wid,17181040,wiadomosc.html?ticaid=11434f