POROZUMIENIE RUCHÓW MIEJSKICH idzie do wyborów samorządowych

 

8 lipca o godz. 12:00 pod warszawskim ratuszem start w wyborach samorządowych ogłoszą działacze z sześciu miast, którzy powołali Porozumienie Ruchów Miejskich. Rzucamy wyzwanie dużym partiom politycznym i zasiedziałym prezydentom. Pod hasłem ZIELONE ŚWIATŁO dla MIESZKAŃCÓW Porozumienie zapowiada walkę o przyjazne miasto rozwijające się harmonijnie w oparciu o potrzeby mieszkańców. We wtorek przedstawimy swoich kandydatów na prezydentów trzech miast i pierwsze założenia programu.

Porozumienie tworzą obecnie organizacje reprezentujące sześć miast (a nie jest to na pewno lista zamknięta), w których mieszka 3,8 miliona, a więc 10% mieszkańców Polski:

● Miasto jest Nasze (Warszawa)
● Kraków Przeciw Igrzyskom (Kraków)
● Prawo do Miasta (Poznań)
● Gdańsk Obywatelski (Gdańsk)
● Czas Mieszkańców (Toruń)
● Samorządni.pl (Płock).

Organizacje te zrzeszają w większości bezpartyjnych aktywistów lokalnych i ekspertów w dziedzinach takich jak architektura, planowanie czy transport. “Jesteśmy ideowi, ale nie ideologiczni” – deklaruje Maciej Wudarski z poznańskiego Prawa do Miasta. “Jesteśmy alternatywą dla duopolu PiS-PO. Alternatywą dla ekstremistów spod znaku KNP i Ruchu Narodowego. Zmianą pokoleniową” – dodaje Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze.
Wśród założycieli Porozumienia są inicjatywy, które już osiągnęły znaczne lokalne sukcesy: Kraków Przeciw Igrzyskom doprowadził do referendum w sprawie organizacji olimpiady zimowej (70% krakowian odrzuciło forsowany przez prezydenta projekt), działacze Prawa do Miasta w komitecie My.Poznaniacy zdobyli niemal 10% głosów w poprzednich wyborach samorządowych, a warszawskie Miasto Jest Nasze staje po stronie społecznej w głośnych konfliktach z ratuszem, takich jak sprawa biurowca na placu Zamkowym czy afera korupcyjna z udziałem wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego.
Porozumienie to efekt narastającego rozczarowania wieloletnimi rządami prezydentów i ich ekip, a jednocześnie rosnącej siły i wiedzy lokalnych stowarzyszeń i grup, które walczą o lepsze miasto, ale nie uczestniczą jeszcze w sprawowaniu władzy.
Ewa Lieder z organizacji Gdańsk Obywatelski przekonuje: ”Samorząd miejski zamienił się w miejsce pracy i szczebel w karierze zawodowych polityków, skupionych wokół partii albo odwiecznych prezydentów”. “Są oni coraz bardziej oderwani od rzeczywistości, interesuje ich przede wszystkim umacnianie i utrzymywanie władzy” – dodaje Joanna Scheuring-Wielgus z toruńskiego Czasu Mieszkańców.

 

 

Program PRM oparty jest na diagnozie trzech chorób i trzech terapiach:

1. Choroba pierwsza to arogancja władzy i oderwanie polityków od rzeczywistości. Dotyczy to przede wszystkim „odwiecznych” prezydentów.
Jako receptę PRM proponuje dopuszczenie do głosu mieszkańców, odpartyjnienie samorządów, stworzenie alternatywy dla istniejących lokalnych układów władzy, zbudowanie zaufania do kompetentnego i uczciwego samorządu.

2. Choroba druga to chaotyczny rozwój miast, którego koszty są coraz bardziej odczuwalne – od braku planów miejscowych czy strategii ochrony zabytków, przez chaos reklamowy, bezładne parcelowanie terenów zielonych, brak polityki mieszkaniowej, po stopniowy demontaż i prywatyzację usług publicznych.
W zamian PRM proponuje przyjazne miasto rozwijające się harmonijnie w oparciu o potrzeby mieszkańców (m.in. tani i wygodny transport, przyjazna przestrzeń miejska, dostępna zieleń, dobra edukacja, dalekowzroczne planowanie).

3. Choroba trzecia to zaniedbanie interesów miast i mieszkańców na szczeblu ponadlokalnym. PRM zapowiada walkę o zaniedbane przez polityków, od dawna oczekiwane przepisy i rozwiązania instytucjonalne, które zapewnią miastom rozwój, a mieszkańcom lepsze życie (m.in. ustawa reprywatyzacyjna, metropolitalna, rewitalizacyjna, nowelizacja przepisów budowlanych i urbanistycznych, walka ze śmietnikiem reklamowym).
8 lipca br., w najbliższy wtorek, na konferencji prasowej w Warszawie Porozumienie ogłosi start w wyborach samorządowych oraz przedstawi liderów i kandydatów na prezydentów trzech miast. Będzie to również zapowiedź kampanii wyborczej, która będzie prowadzona w skali ogólnopolskiej, jak i (przede wszystkim), lokalnie pod szyldem Porozumienia Ruchów Miejskich.
Kontakt dla mediów:

Warszawa:
Jan Śpiewak, tel. 731 807 653.
Kacper Pobłocki, tel. 512 280 334.

Poznań:
Lech Mergler, tel. 504 636 972
lech.mergler@gmail.com

Strona internetowa:
www.porozumienieruchowmiejskich.pl [inauguracja we wtorek, 8.07, o godz. 12.00]

FB: https://www.facebook.com/porozumieniemiejskie

Twitter: @ruchymiejskie

 

 

Wybrane publikacje dotyczące już prowadzonej przez nas kampanii:

Działalność ogólnopolska:
http://wyborcza.pl/1,75478,16278034.html
Warszawa:
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/51,34889,15821261.html?i=3

Poznań:
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,15961714,Spolecznicy_rzucaja_rekawice__ukladowi___ktory_rzadzi.html

Gdańsk:
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3491557,ewa-lieder-nowa-kandydatka-na-prezydenta-gdanska-wspiera-ja-dziemianczuk,id,t.html

Toruń:
http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,15960440,Czas_Mieszkancow__Spolecznicy_chca_pokonac_Zaleskiego.html

Kraków:
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3485889,lesniak-kandyduje-sprzeciwiamy-sie-polityce-igrzysk-efekciarstwa-i-arogancji-sonda,id,t.html