9. Izabela Bajer

Współzałożycielka Stowarzyszenia „Starołęka Dziś i Jutro”.

Mimo iż nie jestem rodowitą poznanianką, mieszkając od kilkudziesięciu lat w Poznaniu wrosłam w społeczeństwo i mentalność tego miasta. Nie wyobrażam sobie, abym mogła zamieszkać w innym miejscu. Kiedyś mieszkałam przy ul. Królowej Jadwigi, docelowo osiedliłam się na Starołęce.

Jestem absolwentką zespołu szkół zawodowych i z wykształcenia jestem technikiem odzieżowym. Kiedy w latach 90-tych zamieszkałam na Starołęce, firmy które szkodziły mieszkańcom wycofały się z niej na obrzeża Poznania. Dzielnica ta była wolna od pyłu, smrodu i szkodliwych wyziewów. Niestety w roku 2007 inne firmy przemysłowe dostały zielone światło, aby mogły tu zacząć swoją szkodliwą działalność. Od tej pory zaczęła się moja osobista walka z wiatrakami, która trwała do roku 2013, wtedy to wspólnie z innymi ludźmi gotowymi do walki w obronie naszej dzielnicy założyliśmy stowarzyszenie „Starołęka Dziś i Jutro”. Dzięki temu możemy być stronami w różnych postępowaniach środowiskowych, związanych z kolejnymi emitorami (firmami) pyłu i hałasu oraz smrodu. Wiele spraw udało nam się zablokować, w innych przegraliśmy walkę z większymi i silniejszymi. Naszym największym osiągnięciem (wspólnie z mieszkańcami) było zapobiegnięcie otwarcia dużego składowiska z materiałami niebezpiecznymi, toksycznymi i promieniotwórczymi przy ul. Św. Antoniego oraz zablokowanie rozbudowy sortowni śmieci przy ul. Obodrzyckiej, a także blokada utworzenia kolejnej kruszarni i sortowni śmieci przy ul. Starołęckiej.

Jako stowarzyszenie nie poddajemy się i będziemy walczyć, aby nasze dzieci i wnuki mogły mieszkać wśród ciszy i czystego powietrza. Nasza działalności nie ogranicza się tylko do granic Starołęki, staramy się wspierać różne organizacje nawet spoza Poznania.